ENERGETICKÝ PORADCE

 

 

Několik velmi důležitých faktorů, které v nemalé míře mají obrovský vliv na samotnou energetickou náročnost samotného domu:

Geografická poloha + orientace domu - je dost podstatné v jakém kraji, okrese se bude dům nacházet, je rozdíl jestli je to na Severu, Jihu, Východě, Západě, také zda dům bude na nížině, v kotlině, mezi horami, na kopci. Dále je důležitá orientace domu podle světových stran. Tyto dva faktory mají největší vliv na celkové energetické poradenství, od těchto faktorů se pak odvíjí výběr + tloušťka obalového materiálu.

Konstrukční materiál (cihla, porobeton) - při konstrukčním materiálu je důležitá jedna podstatná věc a to ODPOR PŘECHODU TEPLA. Čím je údaj o odporu vyšší, tím menší úniky tepla jsou přes obalovou konstrukci. Také v závislosti na tom, zda je dům na severe nebo jihu, doporučujeme zvážit skutečnost, zda na jihu mít zdi o tloušťce min. 38 cm a více, i když podle nových přísných kritérií je vhodné realizovat stavbu s tloušťku zdí alespoň 35 cm.

Okna - výběr závisí na vkusu klienta v závislosti na typu domu (moderní design, jižanský apod.). Vybrat si 2 - nebo 3 - sklo? Rozdíl v ceně za 2 - a 3 - sklo je cca. 1300 Kč. Co však třeba zvážit je hmotnost, při trojskle jsou okna těžší. Pak je zde důležitý součinitel prostupu tepla přes sklo, tzv. Ug. Čím je tato hodnota nižší, tím menší jsou úniky tepla přes sklo. Při 2 - skle se tento součinitel prostupu tepla Ug pohybuje při hodnotě 1,1 - 1,0, při 3 - skle je Ug někde mezi 0,75 - 0,55, tz, že při 3 - skle jsou menší úniky cca. o 1/3. Takže při výběru 2- nebo 3 - skla, si třeba zvážit 3 faktory: váha, cena a součinitel prostupu tepla.

Izolace podlahy - v největší míře se používá EPS nebo XPS tvrzený polystyren, norma doporučuje dát min. tloušťku 100 mm. Tvrzený polystyren má kvalitnější tepelněizolační vlastnosti, takže nedoporučujeme podceňovat tuto skutečnost, protože přes PODLAHU a STŘECHU jsou největší tepelné úniky. Naše doporučení v rámci energetického poradenství dát si XPS tvrzený polystyren a min. tloušťku 150 mm, čímž se budou splňovat nejpřísnější normy.

Izolace střechy - dosud byla norma tloušťka min. 200 mm. Doporučujeme dát si do střechy zateplení s tloušťkou min. 400 mm, materiály dle Vašeho výběru - polystyren, EPS, tvrzený XPS, nebo minerální vlnu. Opět si uvědomit, že přes PODLAHU a STŘECHU jsou největší tepelné úniky!

Zateplení zdiva - pomáhá posunout rosný bod ven do exteriéru, takže opět vše závisí na výběru materiálu, zda polystyren nebo minerální vata, jednoznačně to zvyšuje tepelněizolační vlastnosti budovy. Stavba dýchá, protože polystyren i vata se zachycují na stěnu bodově, tzn, že mezi stěnou a izolantem je mezera, kudy stěna dýchá, také odspodu je perforovaná hliníková lišta, která drží konstrukci zateplení, a i přes ty spáry unikají páry ven z budovy a stěna tak dýchá. Při zateplení si však třeba uvědomit, že podle norem je dobré si dát zateplení s tloušťkou min. 100 mm. Tloušťka 40, 50, 60 mm v konečném důsledku má minimálně tepelněizolační vlastnosti a vůbec neposouvá rosný bod ven do exteriéru.

Zpracované ve spolupráci DELPHIA s.r.o

 

          PDF: ZELENÁ ENERGIE

K,Z,U

 

Kontaktujte naši společnost a domluvíme Vám setkání s odborníky, kteří Vám vypracují cenovou nabídku pro Váš ZELENÝ DŮM v celé České republice.

 

Záznamy nebyly nalezeny...

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.